Uttrycksfull och
hållbar design.

Återförsäljare

Dixie finns representerade hos utvalda återförsäljare över hela Sverige, i Norge och Finland samt i ett flertal nätbutiker.

Sverige

Ort Butik Telefon Webbplats
Ort Butik Telefon Webbplats




Arboga Arboga Gardinaffär 0589-17501  www.arbogagardinaffar.se   
Boden Hemma hos Molly 0921-15151 www.hemmahosmolly.se
Borgholm Möbleri Mittbrodt 0485-122 94 www.mittbrodts.se
Borlänge Östbergs Möbelhus 0243-213160 www.ostbergsmobelhus.se
Borås Iittala Outlet Fiskars 033-413510 www.iittalaoutlet.se
Ekeby Ekeby Möbler 042-896 30 ekebymobler.se
Falkenberg Ting & Tanke 0346-16920
Fritsla Fritsla tyglager 0320-723 41 www.fritslatyglager.se
Funäsdalen Butik Flava AB 0684-291 02 www.flava.se
Grebbestad Grebbestads Sommarmöbler 0525-66 200 www.sommarmobler.se
Gustavsberg Denny's Home 08-570 337 00 www.dennyshome.se  
Gustavsberg Iittala Outlet Fiskars 08-57035655 www.iittalaoutlet.se
Göteborg Grand Ma´s 031-7017759 www.grandmas.se  
Göteborg IEMS Göteborg 031-190850 www.iems.se
Göteborg IEMS Kaserntorget 031-701 75 25 www.iems.se
Göteborg Josephsson Glas & Porslin 031-711 02 80 www.josephssons.se
Göteborg Norrgavel 031-13 05 22 www.norrgavel.se
Göteborg Svenssons i Lammhult 031-7047760 www.svenssons.se
Haparanda Iittala Outlet Fiskars 0922-12130 www.iittalaoutlet.se
Helsingborg Fab form AB 042-218999  
Hemavan VJ Berglunds Järnia 0954-30021 www.jarnia.se
Hisings Backa Inside Home 031-7427800 www.insidehome.se
Hortlax Hortlax Blomsterhandel 0911-307 18  
Härnösand Inreda & Sånt 0611-204 65 www.inredaosant.se
Hässleholm Nisses Varuhus 0451-384300 www.nissesvaruhus.com
Höganäs Iittala Outlet Fiskars 042-361131 www.iittalaoutlet.se
Höllviken Emilias Cookshop 040-424960
Insjön Iittala Outlet Fiskars 0247-798010 www.iittalaoutlet.se
Junsele Röåns Möbler 0621-200 15 www.roansmobler.se
Jönköping IEMS A6-center 036-190096 www.iems.se
Jönköping IEMS Jönköping 036-34 34 36 www.iems.se
Kalmar 2B Interiör AB 0480-492977 www.2binterior.se
Karlshamn Inreda i Karlshamn 0454-18714  
Karlstad Feeling Interiör 054-21 40 10 www.feelingdesigninredning.se
Karlstad Mio Karlstad/Sonnelids 054-56 30 10 www.mio.se
Kosta Iittala Outlet Fiskars 0478-50422 www.iittalaoutlet.se
Kungens Kurva Stalands Möbler Kungens Kurva 08-544 708 70 www.stalands.se
Kungsbacka Iittala Outlet Fiskars 0300-71304 www.iittalaoutlet.se
Kungsbacka Kitchen Store 0300-182 50 www.kitchenstore.se
Kungsbacka Studio SISS 0300-323034 www.studiosiss.se
Kungshamn Huset Breve 0523-32065 www.husetbreve.se
Lammhult Norrgavel 0472-26 99 90 www.norrgavel.se
Lammhult Svenssons i Lammhult 0472-48700 www.svenssons.se 
Lerum Inred i Lerum 0302-105 29 www.inredilerum.se
Lidingö Butik Grön Sweden 08-767 50 03 www.butikgron.se
Lidingö Tehuset Java 08-765 09 86 www.tehusetjava.se
Lidköping Iittala Outlet Fiskars 0510-82346 www.iittalaoutlet.se
Luleå Mosaik 0920-671 20  
Luleå Lulllull AB/Mique 0920-220029  
Lund Tehuset Java 046-21 11 986 www.tehusetjava.se
Malmö Charlotte Trend 040-128180 charlotte-trend.se
Malmö IEMS Triangeln 040-300226 www.iems.se
Malmö Norrgavel 040-12 22 46 www.norrgavel.se
Malmö Svenssons i Lammhult 040-209670 www.svenssons.se 
Mariestad Mio Mariestad 0501-18045 www.mio.se
Marstrand Formbutiken Marstrand 070-7907082 www.formbutiken.com
Mölndal Golv & Matt Varuhuset 031-400054 www.golvomatt.com
Mölnlycke Vendemoda Tyg 031-88 49 33  
Nacka Stalands Möbler Nacka 08-544 706 80 www.stalands.se
Nacka Svenssons i Lammhult 08-556 024 60 www.svenssons.se 
Norrtälje Akeba Möbelcenter 0176-190 69 www.akeba.se
Nyköping Iittala Outlet Fiskars 0155-280399 www.iittalaoutlet.se
Sandared Hemma Hos Oss 033-255600 www.hemmahos-oss.se
Segmon At my House - Inredning & Presenter 070-262 35 35 www.atmyhouse.se
Skultuna Iittala Outlet Fiskars 021-70350 www.iittalaoutlet.se
Sollentuna Stalands Möbler Bollstanäs 08-544 708 69 www.stalands.se
Stenungsund Presenthörnan i Stenungsund 0303-80357 www.presenthornan.se
Stockholm Artiklar sthlm 08-652 93 35 www.artiklarsthlm.se
Stockholm Kakelspecialisten 08-686 93 06 www.kakelspecialisten.se
Stockholm Mique Stockholm City 08-411 32 50 www.milq.se
Stockholm Nordiska Galleriet 08-4428368 www.nordiskagalleriet.se
Stockholm Norrgavel 08-545 220 50 www.norrgavel.se
Stockholm R.O.O.M. 08-692 50 00 www.room.se
Stockholm Tehuset Java City 08-20 40 04 www.tehusetjava.se
Strömstad Iittala Outlet Fiskars 0526-40328 www.iittalaoutlet.se
Sundsvall Iittala Outlet Fiskars 060-525625 www.iittalaoutlet.se
Sundsvall Rummet 060 12 57 40 www.rummet.se
Sälen Form & Funktion 0280-207 40 www.formofunktion.nu
Sälen Handelskompaniet 0280-864 95  
Taberg Tyghuset i Taberg 036-63276 www.tyghuset.se
Torslanda IEMS Torslanda 031-92 04 65 www.iems.se
Täby Centrum Inside & Living 08-758 50 03 www.insideliving.se
Uddevalla Living Room 0522-32086 www.livingroom.se
Umeå Designbutiken 090-128090 www.designbutikenumea.com
Uppsala Household 018-140707 www.household.se
Uppsala Norrgavel 018-10 50 70 www.norrgavel.se
Uppsala Vålamagasinet 018-650 370 www.valamagasinet.se
Varberg Önska Varberg 0340-870 70 www.onska.se
Varberg More Furniture 0340-19550 www.morefurniture.se
Vimmerby Önska 0492-10373 www.onska.se
Vingåker Iittala Outlet Fiskars 0151-370200 www.iittalaoutlet.se
Visby Kränku Te & Kaffe 0498-21 74 81 www.kraenku.se
Västerås Moderna Hem 021-18 06 10 www.modernahem.se
Västra Frölunda IEMS Frölunda Torg 031-470080 www.iems.se
Västra Frölunda Mio Västra Frölunda 031-89 11 00 www.mio.se
Åre Nivå Åre 0647 - 514 00  
Älmhult Iittala Outlet Fiskars   www.iittalaoutlet.se
Ödåkra IEMS Väla 042-204033 www.iems.se
Örsundsbro Iittala Outlet Fiskars 0171-460700 www.iittalaoutlet.se
Östersund Mio Östersund 063-77 80 90 www.mio.se

Norge

Ort Butik Telefon Webbplats
Ort Butik Telefon Webbplats
Arendal C La Vie Klaer Og Interiör AS 37021227 www.facebook.com
Asker Xponella/mnb AS 66790200 www.exponella.no
Baerumsverk Verket Intriör 67171550 www.verketinterior.no
Bekkestua Inspirea Home/Bekkestua 67532670 www.inspirea.as
Bergen TING AS Avd Bergen 55215480 www.ting.no
Bergen Wallendahl A/S Bergen 55551300 www.wallendahl.no
Förde Ting AS Avd Förde 57720080 www.ting.no
Geilo Annekset Interiör 32091014 www.annekset.com
Gjövik hvitTRÅD AS 61109030  
Grimstad Christine G. AS/ Rips 37040480 www.riips.no
Hamar Hamar Glassmagasin 62549935 www.hamarglasmagasin.no
Kragerö Traktören AS Kragerö 35981000 www.traktoren.no
Kristiansand Hansen & co. 38021141 www.hansenco.no
Kristiansand Torjesen Jernvare AS 38178787 www.torjesen.no
Måløy Husevåg Rör A/S 55951080 www.husevaag-ror.no
Oslo At Home Interiør AS Øvrefoss 47395189 www.homeinterior.no
Oslo Ha det på badet A/S Karenlys allé 22559520 www.hadetpåbadet.no
Oslo Norrgavel Oslo/Brodin Interiör AS 23699102 www.norrgavel.se
Oslo Fröken Rosa 92656908  www.frokenrosa.no
Oslo Ting AS Avd Oslo 22424240 www.ting.no
Oslo Vinderen Farve og Interior 22142434 www.vinderenfarve.no
Randaberg Fem Höns avd. Randaberg 51418990 www.femhøns.no
Sandnes Kolsås Hagesenter 67175990 www.kolsashage.no
Sandnessjöen Skansen Blomst AS 75043730 www.facebook.com
Sarpsborg Kaffedilla i Sarpsborg AS 97713770  
Stabekk Bolina A/S 67536145 www.bolina.no
Stathelle Mini-Mal Kunst og Hobby 97521278 www.mini-mal.no
Stavanger Ting AS Avd Stavanger 51863400 www.ting.no
Stavanger Traktören Stavanger AS 51890170 www.traktoren.no
Sögne Annas Rom 92465282 www.annasrom.no
Tromsö Ting AS avd. Tromsö 47779400 www.ting.no
Trondheim Ting AS Avd Trondheim 45200700 www.ting.no
Trondheim Traktören Trondheim AS 72890096 www.traktoren.no
Ulsteinvik Laila Tekstil & Intriör 70013130 www.lailatekstil.no
Vennesla Kamelonen Interiör & Styling AS 38153333 www.kamelone.no
Vollen Sagens Hus AS 41547280 www.sostrenesagen.no
Ålesund Traktören Ålesund AS avd. Ålesund storsenter 70133800 www.traktoren.no
Åram Hakallegarden AS 90068996 www.hakalle.no

Finland

Ort Butik Telefon Webbplats
Ort Butik Telefon Webbplats
Ekenäs/Tammisaari Popana 3584520911217 www.popana.fi
Espoo Punainen rusetti 35895864110  
Halikko Pinetta 35827362266 www.designhill.fi
Helsinki Country White OY 3589735008 www.countrywhite.fi
Helsinki Lahjatavaraliike kahVilla 3589676566 www.kahvilla.fi
Helsinki Pino OY 358962270070 www.pino.fi
Helsinki Stockmann OY plc Finland    
Hyvinkää Sisustus Tiimi / Susanna Vainio Ky 358405598458 www.sisustustiimi.com
Hämeenlinna Sisustus Home 358503441926 www.sisustushome.fi
Joensuu HB Home 35813284911 www.hbhome.fi
Jyväskyla Pienikamari/Leikin aika Oy 35814621884 www.pienikamari.fi
Jyväskylä Kaluste Ojala OY 35814675544 www.kalusteojala.fi
Järvenpää Kivaputiikki OY 358102710450 www.kivaputiikki.fi
Kajaani Pumpulikukka 35886121850  
Kangasniemi Sinilila 358405072728 www.sinilila.fi
Kotka Lahjapaketti Talvio oy / Paketti 358 5 215900  
Lapinlahti Iloinen Viivi OY 358505448887 www.iloinenviivi.fi
Loimaa Sisustustalo Ribbon 35827624200 www.ribbon.fi
Mariehamn Fyndet Olivia AB 3581816266 www.aland.com/fi/fyndet
Naantali Living Deauville 358452716156 www.livingdeauville.fi
Nurmes Kolme Sisarta 35813480501 www.kolmesisarta.net
Oulu Casadoor OY 35888821722 www.casadoor.fi
Oulu Sisustus pm 2 / Kaira House 358445709734  
Pello Seita Shop 358401791644 www.seitashop.fi
Pietarsaari Lenas shop 35867232353 www.lenasshop.fi
Pori Mokka 35826334332 www.sisustusmokka.fi
Rusko Loviisan Aitta 35824322227 www.loviisanaitta.fi
Sastamala Kukkapuoti Rosalin 35835142211 www.rosalin.fi
Sotkamo Murunen Kahvila & Sisustuskauppa   www.murunen.fi
Tampere Kantriina 35832229142 www.kantriina.fi
Tampere Lili/Sisustus Ja Lahjatavara 358503427405 www.sisustuslili.fi
Tampere Pirkanmaan Kotityö OY/Taito Shop 35832551415 www.taitopirkanmaa.fi
Turku Sisustuksen Koodi 358207940880 www.sisustuksenkoodi.fi
Turku Stellina 35822312001 www.stellina.fi
Vaasa Säde 35863173200 www.sisustus-sade.fi




Nätbutiker

Design on line
Förvara.se
Kamixa.se
LIVING STUDIO
Lyxiga plåtburkar
MILQ.se
Rum att älska 

Ting nettbutikk Norge

Fröken Rosa Norge   
Design on line Norge
Design on line Finland
Design on line Holland