Uttrycksfull och
hållbar design.

Återförsäljare

Dixie finns representerade hos utvalda återförsäljare över hela Sverige, i Norge och Finland samt i ett flertal nätbutiker.

Sverige

Ort Butik Telefon Webbplats
Ort Butik Telefon Webbplats




Arboga Arboga Gardinaffär 0589-17501  www.arbogagardinaffar.se   
Borgholm Möbleri Mittbrodt 0485-122 94 www.mittbrodts.se
Borås Iittala Outlet Fiskars 033-413510 www.iittalaoutlet.se
Ekeby Ekeby Möbler 042-896 30 www.ekebymobler.se
Falkenberg Ting & Tanke 0346-16920
Fritsla Fritsla tyglager 0320-723 41 www.fritslatyglager.se
Grebbestad Grebbestads Sommarmöbler 0525-66 200 www.sommarmobler.se
Gustavsberg Denny's Home 08-570 337 00 www.dennyshome.se  
Gustavsberg Iittala Outlet Fiskars 08-57035655 www.iittalaoutlet.se
Göteborg Grand Ma´s 031-7017759 www.grandmas.se  
Göteborg IEMS Göteborg 031-190850 www.iems.se
Göteborg IEMS Kaserntorget 031-701 75 25 www.iems.se
Göteborg Josephsson Glas & Porslin 031-711 02 80 www.josephssons.se
Göteborg Norrgavel 031-13 05 22 www.norrgavel.se
Göteborg Svenssons i Lammhult 031-7047760 www.svenssons.se
Haparanda Iittala Outlet Fiskars 0922-12130 www.iittalaoutlet.se
Helsingborg Fab form AB 042-218999  
Hemavan VJ Berglunds Järnia 0954-30021 www.jarnia.se
Hässleholm Nisses Varuhus 0451-384300 www.nissesvaruhus.com
Höganäs Iittala Outlet Fiskars 042-361131 www.iittalaoutlet.se
Höllviken Emilias Cookshop 040-424960
Insjön Iittala Outlet Fiskars 0247-798010 www.iittalaoutlet.se
Jönköping IEMS A6-center 036-190096 www.iems.se
Jönköping IEMS Jönköping 036-34 34 36 www.iems.se
Karlshamn Inreda i Karlshamn 0454-18714  
Kosta Iittala Outlet Fiskars 0478-50422 www.iittalaoutlet.se
Kungens Kurva Stalands Möbler Kungens Kurva 08-544 708 70 www.stalands.se
Kungsbacka Iittala Outlet Fiskars 0300-71304 www.iittalaoutlet.se
Kungsbacka Kitchen Store 0300-182 50 www.kitchenstore.se
Kungshamn Huset Breve 0523-32065 www.husetbreve.se
Lammhult Norrgavel 0472-26 99 90 www.norrgavel.se
Lammhult Svenssons i Lammhult 0472-48700 www.svenssons.se 
Lerum Inred i Lerum 0302-105 29 www.inredilerum.se
Lidingö Butik Grön Sweden 08-767 50 03 www.butikgron.se
Lidingö Tehuset Java 08-765 09 86 www.tehusetjava.se
Lidköping Iittala Outlet Fiskars 0510-82346 www.iittalaoutlet.se
Lund Tehuset Java 046-21 11 986 www.tehusetjava.se
Malmö Charlotte Trend 040-128180 charlotte-trend.se
Malmö IEMS Triangeln 040-300226 www.iems.se
Malmö Norrgavel 040-12 22 46 www.norrgavel.se
Malmö Svenssons i Lammhult 040-209670 www.svenssons.se 
Mariestad Mio Mariestad 0501-18045 www.mio.se
Marstrand Formbutiken Marstrand 070-7907082 www.formbutiken.com
Mölndal Golv & Matt Varuhuset 031-400054 www.golvomatt.com
Mölnlycke Vendemoda Tyg 031-88 49 33  
Nacka Stalands Möbler Nacka 08-544 706 80 www.stalands.se
Nacka Svenssons i Lammhult 08-556 024 60 www.svenssons.se 
Norrtälje Akeba Möbelcenter 0176-190 69 www.akeba.se
Nyköping Iittala Outlet Fiskars 0155-280399 www.iittalaoutlet.se
Skultuna Iittala Outlet Fiskars 021-70350 www.iittalaoutlet.se
Sollentuna Stalands Möbler Bollstanäs 08-544 708 69 www.stalands.se
Stenungsund Presenthörnan i Stenungsund 0303-80357 www.presenthornan.se
Stockholm Artiklar sthlm 08-652 93 35 www.artiklarsthlm.se
Stockholm Kakelspecialisten 08-686 93 06 www.kakelspecialisten.se
Stockholm Nordiska Galleriet 08-4428368 www.nordiskagalleriet.se
Stockholm Norrgavel 08-545 220 50 www.norrgavel.se
Stockholm R.O.O.M. 08-692 50 00 www.room.se
Stockholm Tehuset Java City 08-20 40 04 www.tehusetjava.se
Strömstad Iittala Outlet Fiskars 0526-40328 www.iittalaoutlet.se
Sundsvall Iittala Outlet Fiskars 060-525625 www.iittalaoutlet.se
Sälen Form & Funktion 0280-207 40 www.formofunktion.nu
Sälen Handelskompaniet 0280-864 95  
Taberg Tyghuset i Taberg 036-63276 www.tyghuset.se
Torslanda IEMS Torslanda 031-92 04 65 www.iems.se
Täby Centrum Inside & Living 08-758 50 03 www.insideliving.se
Uddevalla Living Room 0522-32086 www.livingroom.se
Umeå Designbutiken 090-128090 www.designbutikenumea.com
Uppsala Norrgavel 018-10 50 70 www.norrgavel.se
Uppsala Vålamagasinet 018-650 370 www.valamagasinet.se
Varberg Önska Varberg 0340-870 70 www.onska.se
Varberg More Furniture 0340-19550 www.morefurniture.se
Vimmerby Önska 0492-10373 www.onska.se
Vingåker Iittala Outlet Fiskars 0151-370200 www.iittalaoutlet.se
Visby Kränku Te & Kaffe 0498-21 74 81 www.kraenku.se
Västra Frölunda IEMS Frölunda Torg 031-470080 www.iems.se
Västra Frölunda Mio Västra Frölunda 031-89 11 00 www.mio.se
Älmhult Iittala Outlet Fiskars   www.iittalaoutlet.se
Ödåkra IEMS Väla 042-204033 www.iems.se
Örsundsbro Iittala Outlet Fiskars 0171-460700 www.iittalaoutlet.se

Norge

Ort Butik Telefon Webbplats
Ort Butik Telefon Webbplats
Asker Xponella/mnb AS 66790200 www.exponella.no
Asker Ask Interiör 66797000 www.askinterior.no
Baerumsverk Verket Intriör 67171550 www.verketinterior.no
Bekkestua Inspirea Home/Bekkestua 67532670 www.inspirea.as
Bergen TING AS Avd Bergen 55215480 www.ting.no
Bergen Wallendahl A/S Bergen 55551300 www.wallendahl.no
Brekstad HÖIE SHOP 72513113 www.hoie.no
Fredrikstad Stua Boligtekstil AS 69301540 www.stua.no
Förde Ting AS Avd Förde 57720080 www.ting.no
Geilo Annekset Interiör 32091014 www.annekset.com
Hamar Hamar Glassmagasin 62549935 www.hamarglasmagasin.no
Hemsedal Hemsedal Möbler AS 32055555 www.hemsedalmobler.no
Hitra Boutique Helene AS 72441385
Kopervik Glass & Glede AS 52855505
Kristiansand Hansen & co. 38021141 www.hansenco.no
Kristiansand Torjesen Jernvare AS 38178787 www.torjesen.no
Kristiansand TING AS avd Kristiansand 48990577 www.ting.no
Kristiansund Fiint Interiör AS 90023905 www.fiintinterior.com
Larvik Möbelringen, Lars Grimstad AS 33181914 www.1881.no
Larvik Rått og Sanselig 33111264 www.rattogsanselig.no
Lyngdal Bazaren 38347272
Moelv Innsia AS 62365505 www.innsiabutikken.no
Molde Interiörhuset Molde AS 71255500 www.moldestorsenter.no
Molde O.E Strande 71251141 www.designforevig.no
Nesttun New Home AS 55103200
Oppdal Lev vakkert 45506002 www.levvakkert.no
Oslo Ha det på badet A/S Karenlys allé 22559520 www.hadetpåbadet.no
Oslo Norrgavel Oslo/Brodin Interiör AS 23699102 www.norrgavel.se
Oslo Fröken Rosa 92656908  www.frokenrosa.no
Oslo Ting AS Avd Oslo 22424240 www.ting.no
Oslo Vinderen Farve og Interior 22142434 www.vinderenfarve.no
Rakkestad Fru Blom Studio 95130313 www.frutimian.no
Randaberg Fem Höns avd. Randaberg 51418990 www.femhøns.no
Råholt Fröken Bekkestuen AS 48170343
Sandnes DFU/Design Furniture Unlimited 51619900 www.dfu.no
Stabekk Bolina A/S 67536145 www.bolina.no
Stavanger Ting AS Avd Stavanger 51863400 www.ting.no
Stavanger Traktören Stavanger AS 51890170 www.traktoren.no
Stavanger Helgö Möbler 51886060 www.helgo-mobler.no
Tromsö Ting AS avd. Tromsö 47779400 www.ting.no
Trondheim Ting AS Avd Trondheim 45200700 www.ting.no
Tönsberg Villa Enso AS 91887077 www.villaenso.no 
Vollen Sagens Hus AS 41547280 www.sostrenesagen.no
Ålesund Jacobine AS 70145915 www.jacobine.no
Örje I Gros hage 93029223 www.igroshage.no

Finland

Ort Butik Telefon Webbplats
Ort Butik Telefon Webbplats
Espoo Cobello Espoo 9417676 www.cobello.fi
Espoo Hollyanna 505634884 www.hollyanna.fi
Espoo Punainen rusetti 95864110  
Halikko Design Hill OY 27362266 www.designhill.fi
Helsinki Kultakeramiikka OY Mosa Interiors 207940346 www.kultakeramiikka.com
Helsinki Nougat Retail OY 103873980 www.nougat.fi
Helsinki Stockmann OY plc Finland    
Imatra Virkkukoukkunen OY 503810494 www.virkkukoukkunen.net
Joensuu HB Home 13284911 www.hbhome.fi
Jyväskyla Pienikamari/Leikin aika Oy 14621884 www.pienikamari.fi
Jyväskylä Kaluste Ojala OY 14675544 www.kalusteojala.fi
Järvenpää To You - Flowers and more OY 443371669
Kerava Grace Fashion OY 408334950 www.grace.fi
Kouvola Sisustusliike Dreams 451468622 www.sisustusliikedreams.fi
Kuusamo Bjarnia OY 407249577 www.bjarnia.fi
Lahti Millan putiikki Ky 7559175 www.millanputiikki.fi
Lapinlahti Iloinen Viivi OY 505448887 www.iloinenviivi.fi
Loimaa Sisustustalo Ribbon 27624200 www.ribbon.fi
Mariehamn Feja OY 11816790 www.feja.ax
Mariehamn Fyndet Olivia AB 1816266 www.aland.com/fi/fyndet
Mikkeli Sisustus Studio Vitriini 103200040 www.sisustusvitriini.fi
Naantali Living Deauville 452716156 www.livingdeauville.fi
Oulu Kaunis Koti Wilhelmina 407380324 www.kauppa.kauniskotiwilhelmiina.net.fi
Pello Seita Shop 401791644 www.seitashop.fi
Pori Mokka 26334332 www.sisustusmokka.fi
Rauma Sisustus Idea 400532393 www.sisustusidea.fi
Rovaniemi Lahjapuoti Tiinuska www.tiinuska.fi
Rusko Loviisan Aitta 24322227 www.loviisanaitta.fi
Tampere Kantriina 32229142 www.kantriina.fi
Tampere Pirkanmaan Kotityö OY/Taito Shop 32551415 www.taitopirkanmaa.fi
Turku Rusetti 22327937
Turku Sisustuspalvelu Bendo OY www.bendo.fi
Turku Turun Avelia Ab 4505408086 www.avelia.fi
Ulvila Sisustus Sagan www.sagan.fi
Uusikaupunki Lahja ja Sisustus Ulpukka www.kivaatekemista.fi
Vaasa Säde 63173200 www.sisustus-sade.fi
Vantaa Cobello - Vantaa 9417677 www.cobello.fi
Ylivieska Sisustus Trendo 407059290 www.trendo.fi




Nätbutiker

Design Online 
Förvara.se
Kamixa.se
LIVING STUDIO
Lyxiga plåtburkar
MILQ.se
Rum att älska  
Sovtex.se

Ting nettbutikk Norge

Fröken Rosa Norge   
Design Online Norge 
Design Online Finland
Design Online Holland